International Advisory Committee

  • Javier AIZPURUA (DIPC and CSIC-UPV/EHU, Spain)
  • Andrea BRAGAS (University of Buenos Aires, Argentina)
  • Jordan GERTON (University of Utah, USA)
  • Jean-Jacques GREFFET (Institute of Optics of Paris, France)
  • Naomi HALAS (Rice University, USA)
  • Bert HECHT (University of Würzburg, Germany)
  • Rainer HILLENBRAND (CIC nanoGUNE and Ikerbasque, Spain)
  • Wonho JHE (Seoul National University, Korea)
  • Satoshi KAWATA (Osaka University, Japan)
  • Yoshimasa KAWATA (Shizuoka University, Japan)
  • Fritz KEILMANN (Ludwig Maximilians Universität, Germany)
  • Ole KELLER (University of Aalborg, Denmark)
  • Joachim KRENN (Karl Franzens University Graz, Austria)
  • Olivier MARTIN (Swiss Federal Institute of Technology Lausanne, Switzerland)
  • Alfred MEIXNER (Eberhard-Karls-Universität Tübingen, Germany)
  • Lukas NOVOTNY (ETH Zurich, Switzerland)
  • Markus RASCHKE (University of Colorado, USA)
  • Vahid SANDOGHDAR (Max Planck Institute for the Science of Light, Germany)
  • P. James SCHUCK (Lawrence Berkeley Laboratory, USA)
  • Din Ping TSAI (National Taiwan University, Taiwan)
  • Niek VAN HULST (ICFO, Spain)
  • Xing ZHU (Peking University, China

International Program Committee

  • Javier Garcia de ABAJO (ICFO, Spain)
  • Volker DECKERT (Friedrich Schiller University Jena, Germany)
  • Zhenchao DONG (University of Science and Technology of China, China)
  • Reuven GORDON (University of Victoria, Canada)
  • Achim HARTSCHUH (Ludwig Maximilians Universität, Germany)
  • Christiane HOEPPENER (Westfälische Wilhelms Universität Münster, Germany)
  • Robin (Chen-Bin) HUANG (National Tsing Hua University, Taiwan)
  • Francesca INTONTI (University of Florence, Italy)
  • Dai-Sik KIM (Seoul National University, Korea)
  • Kobus KUIPERS (Technical University Delft, The Netherlands)
  • Mathieu KOCIAK (Université Paris-Sud, France)
  • Stefan MAIER (Imperial College London, UK)
  • Peter NORDLANDER (Rice University, USA)
  • Teri ODOM (Northwestern University, USA)
  • Pramod REDDY (University of Michigan, USA)
  • Claus ROPERS (Georg August Universität Göttingen, Germany)
  • Toshiharu SAIKI (Keio University, Japan)
  • Alex WEBER-BARGIONI (Lawrence Berkeley National Laboratory, USA)
  • Jérôme WENGER (CNRS-Institut Fresnel, France)
  • Qihua XIONG (Nanyang Technological University, Singapore)

Local Organizing Committee

  • Renaud BACHELOT (ICD/LNIO, chair)
  • Jérôme PLAIN (ICD/LNIO, co-chair)
  • Sandy DE WREEDE (ICD, Secretary)
  • Pierre Michel ADAM (ICD/LNIO)
  • Patricia ADNET (Administrative staff)
  • Thierry ADNOT (Technical staff)
  • Anne-Laure BAUDRION BEAL (ICD/LNIO)
  • Jean-Louis BIJEON (ICD/LNIO)
  • Sylvain BLAIZE (ICD/LNIO)
  • Christophe COUTEAU (ICD/LNIO)
  • Jean Philippe DANAU (Technical staff)
  • Cyril DUFOUR (Security staff)
  • Davy GERARD (ICD/LNIO)
  • Elena IONESCU (ICD/LNIO)
  • Rodolphe JAFFIOL (ICD/LNIO)
  • Nathalie LANDREAT (ICD, Administrative staff)
  • Alexandra LAVIGNE (ICD, Administrative staff)
  • Gilles LERONDEL (ICD/LNIO)
  • Demetrio MACIAS (ICD/LNIO)
  • Jérôme MARTIN (ICD/LNIO)
  • Thomas MAURER (ICD/LNIO)
  • Julien PROUST (ICD/LNIO)
  • Rafael SALAS (ICD/LNIO)
  • Cyrille VEZY (ICD/LNIO)
  • Alexandre VIAL (ICD/LNIO)
  • Rémi VINCENT (ICD/LNIO)
  • Catherine YENDJADJ (Financial services)